Загальні положення криміналістичного профайлінгу
Анотація
На сучасному етапі реформування органів і підрозділів Національної поліції України є нагальна потреба в модифікації та модернізації різновидів правоохоронної і правозастосовної діяльності. Так, зокрема, у діяльності органів досудового розслідування завжди постає необхідність складання психолого-криміналістичного портрета невстановленого злочинця. Тому особливої актуальності набуває впровадження такого різновиду діяльності, як криміналістичний профайлінг. Метою статті є конкретизація та систематизація загальних положень криміналістичного профайлінгу. Методологія. На підставі аналізу, систематизації та узагальнення наукових напрацювань у статті: 1) вперше залежно від часової характеристики (минулого, теперішнього й майбутнього) конкретизовано та визначено об’єкт і предмет вивчення та завдання криміналістичного профайлінгу; 2) уточнено: а) зміст термінів: «криміналістичний профайлінг», «психолого-криміналістичний портрет суб’єкта злочину»; «психолого-віктимологічний портрет жертви злочину»; б) суб’єктів криміналістичного профайлінгу; в) основні принципи криміналістичного профайлінгу; г) джерела криміналістичного профайлінгу; д) переваги й недоліки криміналістичного профайлінгу; д) обов’язкові умови для забезпечення ефективності та результативності криміналістичного профайлінгу. Висновки. Структуризація основних загальнотеоретичних положень криміналістичного профайлінгу (об’єкта, предмета, завдань, принципів, джерел, суб’єкта) сприятиме систематизації теоретичних положень юридичної психології в галузі профілювання невстановленого злочинця, а також конкретизації напрямів діяльності профайлера. Систематизація основних переваг і недоліків криміналістичного профайлінгу надасть можливість профайлерам більш ґрунтовно усвідомлювати необхідність дотримання принципів, правил й умов криміналістичного профайлінгу. Перспективним напрямом дослідження є опис основних положень оперативно-розшукового, превентивного та кадрового профайлінгу.
Ключові слова: криміналістичний профайлінг; психолого-криміналістичний портрет; психолого-віктимологічний портрет; суб’єкт злочину; жертва злочину.
Завантаження
Переглядів анотації: 691 Завантажень PDF: 705
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.