Аналіз сучасних підходів до підвищення ефективності проведення допиту під час досудового розслідування
Анотація
Метою статті є висвітлення сучасного стану наукових розробок такої слідчої дії, як «допит», і зміни його сприйняття у світовій практиці під впливом нових досліджень у галузі юридичної психології, визначення основних недоліків застосування примусових методів проведення допиту, проведення дослідження переваг запровадження в роботу правоохоронних органів процесуального інтерв’ю. Методологія. Для підготовки цієї публікації були використані як загальнонаукові, так і спеціальні методи дослідження. Серед них необхідно виокремити такі: історичний; порівняльний, формально-логічний, системно-структурний та функціональний. Основні положення та висновки статті ґрунтуються на результатах опрацювання наукових публікацій, аналізі юридичної літератури та законодавчих актів та особистому досвіду автора. Наукова новизна дослідження полягає в обґрунтуванні необхідності реформування підходу до проведення допитів у вітчизняній кримінальній практиці. Запропоновано шляхи адаптації досвіду провідних європейських країн у сфері процесуального інтерв’ювання за методикою P.E.A.C.E. Автор убачає необхідність подальших досліджень за цим напрямом, адже їх результати матимуть безпосереднє значення для підвищення ефективності роботи слідчих органів України, покращення довіри населення до правоохоронної системи загалом і найбільш повного процесуального захисту прав та свобод допитуваних осіб. Висновки: 1) важливо вивчити особу опитуваного для об'єктивних і неупереджених доказів; 2) ретельне вивчення особистості допитуваної особи є обґрунтовано необхідною для отримання об’єктивних та неупереджених свідчень; 3) найбільш доцільними методами криміналістичного дослідження особистості автор вважає: методи бесіди, спостереження, моделювання, біографічний метод; 4) встановлення психологічного контакту є обов’язковою умовою формування ефективної комунікації між слідчим і допитуваним для досягнення цілей допиту. Автор вважає, що заради підвищення ефективності проведення досудового розслідування в системі освіти правоохоронних органів України необхідно обов’язково запровадити додаткові курси, що давали б змогу слідчим отримувати сучасну й систематизовану інформацію про переваги інформативних методів ведення допиту (інтерв’ювання), зокрема за методикою P.E.A.C.E.
Ключові слова: допит; процесуальне інтерв’ю; особистість; аналіз особистості; психологічний контакт; тактичний прийом.
Завантаження
Переглядів анотації: 241 Завантажень PDF: 460
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.