Психологічна природа й мотиви злочинів, пов’язаних із зловживанням посадовим становищем, і способи їх подолання
Анотація
Метою статті є аналіз мотивації та стимулів державних службовців до вчинення злочинів, пов’язаних із зловживанням службовим становищем, з подальшим визначенням психологічних передумов для ефективного розслідування злочинів, пов’язаних із зловживанням посадовим становищем державними службовцями в Україні, зокрема керівниками державних підприємств. Методологія. Дослідження здійснено на підставі опрацювання й аналізу наукових праць криміналістів України та інших країн. Як методологія наукового пізнання використано системний, функціональний, загальнонаукові (аналогія, аналіз, синтез, порівняння) та спеціально-юридичні (порівняльно-правовий, формально-правовий, конкретно-правовий) методи. Наукова новизна. У процесі дослідження було визначено основні групи мотивів як спонукальних причин дій та поведінки особи під час зловживання службовим становищем, проаналізовано роль заробітної плати як універсального запобіжника корупційних ризиків, надано оцінку державній системі невідворотності покарання, належного контролю за державними закупівлями, моніторингу способу життя чиновників, а також ролі дієвого антикорупційного законодавства та спеціалізованих антикорупційних органів. Результатом дослідження є здійснення психологічного аналізу мети й мотиву вчинення корупційних злочинів держслужбовцями на прикладі різних країн світу. Визначено можливі чинники та підґрунтя для вчинення корупційних правопорушень. Запропоновано шляхи пошуку психологічних засад зниження злочинної мотивації у сфері злочинів, пов’язаних із зловживанням посадовим становищем. Висновки. На підставі дослідження виокремлено основні мотиви, корупціогенні фактори для зловживання службовим становищем, представлено рекомендації щодо комплексних заходів подолання корупційних мотивів державних службовців, запропоновано практичні механізми їх втілення.
Ключові слова: зловживання владою; зловживання службовим становищем; корупція; мотиви злочинів; особистість державного службовця; розслідування кримінальних проваджень.
Завантаження
Переглядів анотації: 175 Завантажень PDF: 397
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.