Дослідження взаємозв’язку характерологічних особливостей поліцейських із розвитком їхньої правосвідомості
Анотація
Мета. На підставі проведеного емпіричного дослідження визначити рівні розвитку правосвідомості в групах поліцейських, розподілених за стажем роботи; виявити і проаналізувати взаємозв’язки розвитку правосвідомості з характерологічними особливостями правоохоронців. Методологія. Використано структурно-логічний метод, методи емпіричного психологічного дослідження (тестування), порівняльного аналізу. Емпіричну базу дослідження (n=184) становили поліцейські Національної поліції України, які проходили курси підвищення кваліфікації на базі інституту післядипломної освіти Національної академії внутрішніх справ. З огляду на стаж служби в правоохоронних органах, вибірку було розподілено на три групи. До першої групи належать поліцейські, стаж служби яких становить не більше як три роки, до другої групи – від трьох до десяти років, до третьої групи – від десяти років. Наукова новизна полягає у виявленні особливостей розвитку правосвідомості в поліцейських залежно від стажу служби; визначенні специфіки взаємозв’язків характерологічних особливостей респондентів з рівнем розвитку їхньої правосвідомості. Висновки. За результатами проведеного дослідження проаналізовано виявлені статистичні відмінності між кількісними показниками рівнів розвитку правосвідомості виокремлених груп. Висвітлено особливості інтеркореляційних зв’язків показників розвитку правосвідомості з характерологічними рисами поліцейських. Для поліцейських першої групи прямий інтеркореляційний зв’язок із фактором дипломатичність/прямолінійність N (r=0,807; p<=0,000). Зворотний зв’язок за фактором конформізм/самостійність Q2 (r=-0,256; p<=0,05). Для поліцейських другої групи зростання рівня правосвідомості обернено взаємопов’язано із факторами практичність/мрійність M (r=-0,288; p<=0,25) й его-напруженість/розслабленість Q4 (r=-0,235; p<=0,25). Для поліцейських третьої групи прямий інтеркореляційний зв’язок із фактором чутливість/жорсткість I (r=0,259; p<=0,25). Зворотний інтеркореляційний зв’язок із факторами підозрілість/довірливість L (r=-0,273; p<=0,25) і тривожність/спокій O (r=-0,203; p<=0,25).
Ключові слова: поліцейський; стаж служби; характерологічні особливості; правосвідомість, інтеркореляційний зв’язок.
Завантаження
Переглядів анотації: 150 Завантажень PDF: 195
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.