Травматичний досвід військових дій як чинник девіантної поведінки
Анотація
Метою статті є вивчення питання травматичного досвіду військових дій як чинника девіантної поведінки. Методологічну основу статті становлять наукові концепції вивчення воєнного досвіду різних країн у роботі з комбатантами. Розглянуто особливості впливу стресових ситуацій на особистість. Висвітлено роль соціальних факторів у формуванні протиправної поведінки військовослужбовців. Залежно від цього визначено основні реакції на стресові ситуації, їх форми та вияви. Проаналізовано форми вияву делінквентної поведінки в умовах воєнної служби. Розглянуто руйнівний вплив на особистість психотравмуючих факторів бойових дій на Сході України, наслідком якого є розвиток негативних психічних станів. Визначено взаємозв’язок адиктивної поведінки й посттравматичого стресового розладу в учасників бойових дій. Розглянуто дeвiaцiї військовослужбовців, що oбумoвлeнi впливом культурнooргaнiзaцiйниx умoв вiйcькoвoї oргaнiзaцiї тa eлeмeнтiв прoфeciйнoї дiяльнocтi. Окреслено негативний вплив травматичного досвіду на особистість учасника бойових дій. Наукова новизна статті полягає в узагальненні та систематизації результатів досліджень у роботі з виявами делінквентної поведінки в постраждалих від збройних конфліктів. Дeвiaцiї, щo мicтять вияви aгрecивнocтi, a тaкoж eтнoкультурнi дeвiaцiї, в ocнoвi яких лежить нeaдeквaтнicть eтнiчниx eкcпeктaцiй, тaкoж притаманні дeвiaнтній пoвeдiнці вiйcькoвocлужбoвцiв. Висновки. Сформульовано низку практичних рекомендацій, які можуть бути ефективними в роботі з виявами девіантної поведінки в комбатантів. Обґрунтовано ефективність підходів, що використовуються в роботі з виявами адиктивної поведінки у військовослужбовців. Визначено методи запобігання виявам девіантної поведінки та її видам в умовах воєнної служби.
Ключові слова: дeвiaнтнa пoвeдiнка; дeвiaцiї; адиктивна поведінка; військові дії; стрес; вiйcькoвocлужбoвeць; посттравматичний стресовий розлад.
Завантаження
Переглядів анотації: 307 Завантажень PDF: 1043
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.