Методологічне підґрунтя професіографії в Національній поліції України в сучасних умовах
Анотація
Мета статті полягає в обґрунтуванні принципово нового теоретико-методологічного підходу до розв’язання проблеми професійно-психологічного добору персоналу до Національної поліції України. Проаналізовано сучасний стан професіографії в поліції, визначено її основні методичні недоліки й технології здійснення професійного психологічного добору. Методологія. Методологічна основа формування змісту публікації зумовлена базовими принципами психологічного дослідження – детермінізму, науковості, єдності свідомості й діяльності. Зокрема, історико-компаративістський метод використано під час здійснення аналізу наукових джерел професіографії, порівняння теоретичних і методичних засад професійного добору до міліції-поліції в різні історичні періоди розвитку держави. Системно-структурний метод застосовано для обґрунтування дієвої системи професійного добору, що надає можливість оптимізувати процес формування професіоналізму та професійного поліцейського середовища. Логіко-діалектичний метод використано для пояснення закономірностей взаємодії різних методологічних підходів – професіографічного, компе-тентнісного, системного й акмеологічного на окремих етапах становлення професійної майстерності поліцейського. Наукова новизна публікації полягає в здійсненні вперше в українській професіографії критичного аналізу сучасного стану професійного добору до лав Національної поліції та доведення необхідності системних перетворень як у принципових підходах добору, так і щодо оцінки перспективності професіоналізації майбутніх поліцейських. Висновки. Сучасний етап реформування Національної поліції України потребує суттєвих змін у теоретичних підходах і методологічних засадах створення професійного та культурного персоналу. Ретельна робота з кандидатами до Національної поліції, змістовність їх навчання, окреслення перспектив професійного зростання та формування професійної майстерності передбачає створення цілісної системи професійного визначення на засадах взаємодії та взаємо-обумовленості таких ґрунтовних методологічних підходів, як професіографічний, компетентнісний та акмеологічний. Перспектива досліджень і впровадження їхніх результатів у практику професіографії в Національній поліції полягає в опрацюванні ефективного методичного апарату професійного добору та забезпечення освітнього процесу.
Ключові слова: професіографія; особистість; психограма; професійний добір; компетентність; акмеологія; професіоналізм діяльності; професійна культура.
Завантаження
Переглядів анотації: 151 Завантажень PDF: 305
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.