Посттравматичний синдром жінок, які зазнали насильства
Анотація
Стаття присвячена аналізу ситуації, пов’язаної з гендерною рівністю в Україні. Досліджено причини гендерного насильства, запропоновано шляхи подолання цього негативного явища. Визначено термін «посттравматичний синдром», можливості мінімізації його наслідків. Зауважено, що насильство над жінками має низку складних причин, а нинішня криза в країні, замовчування дилеми в суспільстві, поширеність гендерних стереотипів і недостатній рівень обізнаності про права жінок лише загострюють ситуацію. Проблема насильства на міжнародному рівні визнана не просто складником проблеми запобігання насильству щодо жінок, а порушенням прав жінок і людини загалом. Україна як держава може надати адекватний юридичний захист потерпілим жінкам, оскільки для цього є всі законодавчо передбачені підстави. Мета статті – з’ясувати особливості посттравматичного синдрому жінок, які зазнали насильства; завдання: схарактеризувати поняття посттравматичного синдрому; окреслити тенденції розвитку насильства щодо жінок в українському суспільстві; зʼясувати можливі шляхи подолання чи мінімізації негативних явищ. Методологією дослідження є гносеологічний та онтологічний підходи до предмета аналізу. Наукова новизна рукопису полягає в тому, що: 1) дістала подальший науковий розвиток доктрина прав жінок у сучасному суспільстві й державі; 2) удосконалено теоретичний матеріал з проблематики гендерної рівності й гендерного насильства; 3) зосереджено увагу на аналізі ефективності діяльності органів державної влади, зокрема правоохоронних органів, у зазначеній царині; 4) засвідчено необхідність формування нової ідеології гендерної рівності. Висновки. У статті обґрунтовано необхідність навчання та просвітницької діяльності, аби в практичній площині реалізовувалися декларовані законодавством принципи гендерності й захисту феміністичних прав і свобод.
Ключові слова: права жінок; ідеологія; посттравматичний синдром; органи держави; гендерна рівність; насильство.
Завантаження
Посилання
Білан О. П. Основні кваліфікуючі ознаки правочинів, які порушують моральні засади суспільства. Форум Права. 2018. № 5. С. 6–12. doi: http://doi.org/10.5281/zenodo.2529910.
Попередження насильства щодо жінок та дівчат у м. Києві: модель особливості, перспективи : навч.-метод. посіб. / [Я. І. Бордіян, Т. В. Журавель, О. Л. Кулаковська та ін.] : Київ ; Калита, 2017. 98 с.
Bravo-Baumann H. Capitalisation of experiences on the contribution of livestock projects to gender issues: Working Document. Bern, Swiss Agency for Development and Cooperation, 2000.
Дахова І. І. Обмеження реалізації прав і свобод людини: конституційне регулювання та практика Європейського Суду з прав людини. Форум Права. 2018. № 4. С. 17–25. doi: http://doi.org/10.5281/zenodo.1467599.
Дрішлюк А. І. Норми моралі в системі джерел цивільного права України. Приватне право і підприємництво. 2014. Вип. 13. С. 35–38.
FAO. Gender: the key to sustainability and food security. SD Dimensions, May 1997. URL: http://www.fao.org/home/ru.
Федорець А., Чернега Є. Не хочу думати про це. Як переживати травматичні події. The village. 2020. URL: https://www.the-village.com.ua/village/knowledge/simple-words/296975-ne-hochu-dumati-pro-tse-yak-perezhivati-travmatichni-podiyi.
Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами : міжнар. док. від 11 трав. 2011 р. URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/mu11251?an=2.
Козырев М. С. Историческое развитие идеологии. Вестник Костромского государственного университета. 2014. № 20 (1). С. 122–126.
Марущак О. А. Щодо сучасного розуміння та значення ідеології. Форум права. 2020. № 2. С. 92–101. doi: http://doi.org/10.5281/zenodo.3883817.
Михайличенко В. Ю. Понятие о травматизме. Травматический шок. Синдром длительного сдавливания : лекция. URL: http://ma.cfuv.ru/docs/203662/lecture5.pdf.
Насильство щодо жінок залишатиметься поширеним явищем, якщо боротьба з ним не стане для правоохоронних органів України пріоритетом. EUAM.Ukraine. 2017. URL: https://www.euam-ukraine.eu/ua/news/ opinion/violence-against-women-will-remain-widespread-if-ukrainian-law-enforcement-bodies-do-not-make-it-a-priority/.
ООН: одна з трьох жінок зазнає фізичного, сексуального насильства. Радіо Свобода. 2019. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-oon-nasylstvo-proty-zhinok/30291028.html.
Савчин М. В. Сучасні тенденції конституціоналізму у контексті глобалізації та правового плюралізму : монографія. Ужгород : РІК-У, 2018. 440 с
Sex and gender: What is the difference? Medical News Today. 2018. URL: https://www.medicalnewstoday.com/articles/232363.
Як спілкуватися з людьми, які мають травматичний досвід. 2020. URL: https://suprun.doctor/zdorovya/yak-spilkuvatisya-z-lyudmi-yaki-mayut-travmatichnij-dosvid.html?=page1061.
Закликаємо ратифікувати Стамбульську конвенцію (Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами). Gender culture center. 2020. URL: https://www.genderculturecentre.org/zaklikaiemo-ratifikuvati-stambulsk.
Про запобігання та протидію домашньому насильству : Закон України від 7 груд. 2017 р. № 2229-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text.
Зінсу О. Соціальні та юридично-психологічні аспекти домашнього насильства. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2020. № 1. С. 79–87. doi: https://orcid.org/0000-0003-3801-6203.
Переглядів анотації: 289 Завантажень PDF: 696
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.