Вплив стилів лідерства на соціально-психологічний клімат у групі серед підлітків
Анотація
Проаналізовано вплив стилів лідерства на соціально-психологічний клімат у групі серед підлітків. Визначено стан дослідженості цієї проблеми в соціальній психології. Встановлено, що структура групи залежно від стилю лідерства істотно не впливає на соціально-психологічний клімат, проте є одним із важливих чинників соціальної взаємодії. Висвітлено сутність поняття лідерства та його функції. Розглянуто основні стилі лідерства та їх особливості. Схарактеризовано риси, притаманні лідерові. Відображено результати емпіричного дослідження, які надають можливість визначити характер впливу лідерських стилів на соціально-психологічний клімат у групі підлітків. Згідно з результатами здійсненого емпіричного дослідження, авторську гіпотезу стосовно того, що відсутність авторитарного лідера може спричиняти конфлікти, непорозуміння, неорганізованість і хаотичність, знижувати загальну психологічну атмосферу групи, не підтверджено. Встановлено, що структура групи за лідерськими якостями не є чинником соціально-психологічного клімату в колективі. Більшості учням притаманна позитивна оцінка соціально-психологічного клімату, оскільки в підлітковому віці найтяжче сприймають поразку в спілкуванні з однолітками, зауваження від старших перед класом тощо, саме тому учні завжди намагаються підтримувати позитивну атмосферу в класі, щоб не відчувати колективного непорозуміння. Такий результат може бути пов’язаний також із зовнішніми чинниками, зокрема специфікою виховання та навчання в школі, виїздами, екскурсіями тощо, що значно підвищує рівень згуртованості групи. Крім того, не лише стиль лідерства визначає соціально-психологічний клімат, на нього впливають також індивідуально-психологічні чинники, передусім – особливості характеру й особисті риси учнів.
Завантаження
Переглядів анотації: 564 Завантажень PDF: 152
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.