Психологічні теорії пояснення корупції
Анотація
Метою статті є дослідження потенційних можливостей різних психологічних теорій у поясненні корупційної поведінки для подальшого використання отриманих результатів під час розробки тактики і стратегії протидії корупції. Методологію дослідження становить комплекс наукових методів, а саме: термінологічний, системно-структурний, формально-логічний, порівняльно-правовий. Теоретичним підґрунтям дослідження є праці іноземних учених, у яких висвітлено окремі теорії та концепції інтерпретації психологічних основ корупційної поведінки та заходів протидії їй. Наукова новизна статті полягає в тому, що в ній систематизовано та проаналізовано переваги, недоліки та потенційні можливості окремих сучасних теорій і концепцій, що пояснюють корупційну поведінку, та сформульовано пропозиції щодо необхідності формування комплексної теорії, здатної охопити різні детермінанти, які провокують це негативне соціальне явище. За результатами здійсненого дослідження сформульовано висновки щодо: 1) існування вчень (теорій, концепцій) інтерпретації психологічних основ корупційної поведінки та заходів протидії їй (теорії психічної залежності від неправомірної вигоди (хабароманії), теорії зручності, символічного інтеракціонізму, когнітивної психології, теорії кореляції корупції та довіри, теорії «принципала-агента», теорії «колективних дій», теорії інституційної множинності, теорії морального розкладу; 2) недоліків сучасних підходів до пояснення корупції за допомогою психології (їх однобічний характер: кожен дослідник обґрунтовує переважно одну теорію та заперечує другу або будь-яку іншу); 3) необхідності поєднання елементів різних учень, що пояснюють корупційну поведінку, і створення теорії, спроможної найбільш оптимально та повно пояснити корупцію з психологічної позиції.
Ключові слова: корупція; психологічна теорія; когнітивна психологія; соціальна психологія; психологічний механізм корупції; хабарництво; символічний інтеракціонізм; інституційна множинність; протидія корупції.
Завантаження
Переглядів анотації: 729 Завантажень PDF: 601
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.